Wybór sprężyn, czyli jakie i w jakim celu je używamy – najważniejsze informacje

Posted on 17/12/2021 12:01am

Sprężyny używa się przy produkcji maszyn, najczęściej jako łączniki w połączeniach sprężystych. Poza elementem łączenia pełnią jeszcze parę niezmiernie ważnych funkcji, jak łagodzenie nacisków (amortyzacja), mierzenie sił i momentów czy akumulowanie energii. Produkcja sprężyn przebiega według sformalizowanych etapów tworzenia, które gwarantują im trwałość na lata czy odporność na rdzewienie.

sprężyna
Author: Thomas Quine
Source: http://www.flickr.com
Jak na różnorodność sprężyn, mamy w tej materii wybór, którego wyróżnikiem jest kryterium obciążenia. Zgodnie z nim sprężyny dzielą się na ściskane, rozciągane, zginane i skręcane. Każde z nich charakteryzują się własnymi dla własnej kategorii parametrami sztywności, rozciągnięcia, procentowo wyrażonym stosunkiem obciążenia do odkształcenia - sprawdź również: sprężyny - produkcja.
Typowo charakterystyczna jest sprężyna śrubowa, znana z widzenia dzięki linii śrubowej. W zależności od zastosowania może rozciągać, ściskać lub skręcać. Sprężyny płaskie wykorzystuje się w zegarkach odróżniając się gabarytowo od poprzednich płaskim wykonaniem. Stosowane są do styków w przekaźnikach, używa się ich również w zegarkach, obok innych sprężyn - spiralnych. W tych przypadkach nie mają dużo wspólnego z ogólnie identyfikowaną sprężyną, przypominają kawałek metalu, blachy lub prostego pręta.
Sprężyny spiralne, wykonane z cienkiej taśmy, w trakcie działań na nie wywołują charakterystyczne naprężenie. Jeśli chodzi o zegarki to służą one za napęd, a przy awarii są jednym z pierwszych elementów interwencji zegarmistrza.
Sprężyny pierścieniowe zbudowane są z dwóch grup - pierścieni zewnętrznych oraz wewnętrznych. To twarde konstrukcje, które wytrzymują bez usterki naprawdę spore obciążenia. Gwarantują przy tym nieznaczne odkształcenia. Dlatego też z powodzeniem stosuje się je do zderzaków samochodów.

Niniejszy wpis zawiera interesujące informacje na opisywany wątek - jeśli chcesz zdobyć większą ilość wpisów, to odwiedź witrynę (https://wibako.pl/products/83_chlodnice), która omawia zbliżone zagadnienia.

Duże tarcie na styku powierzchni pierścieni powoduje automatyczne rozpraszanie energii z zewnątrz.

Konstrukcja metalowa ze sprężyną
Author: taymtaym
Source: http://www.flickr.com
Zostając przy samochodach, a konkretniej w układzie rozrządu - dysponuje on własnymi, unikatowymi sprężynami zaworowymi. Mają one zamykać zawór - strona - i utrzymywać go w stanie zamkniętym. Wymaga się od nich trwałości, gdyż poddaje się je wysokim temperaturom i siłowym obciążeniom. Dlatego na sprężyny zaworowe stosuje się materiał najlepszej klasy, a wcześniej poddaje się sprężyny kulkowaniu.

Tags: obciążenia, taśmy, sprężyny, amortyzacja