Urządzenia pneumatyczne

Posted on 06/07/2018 7:30am

W przemyśle używane są rozmaite pomysły w zakresie wprawiania w ruch przyrządów. Jednym z możliwych napędów jest napęd pneumatyczny. Pneumatyka zakłada użycie sprężonego gazu w działaniu przyrządów i urządzeń. Takie rozwiązanie jest używane w przemyśle dosyć często. Jest o tyle korzystne, że powietrze jest surowcem powszechnym i łatwo dostępnym. Jedyne, co jest wymagane to stworzenie w tym gazie odpowiedniego ciśnienia.

Z wykorzystaniem rozwiązań pneumatycznych związana jest także szeroko pojęta armatura przemysłowa - www.arapneumatik.pl/k-13-pozycjonery-ustawniki-pozycyjne-flowserve-pmv-siemens - . Pojęcie „armatura” oznacza wszelkie urządzenia pomocnicze, stosowane w domu. Przemysłowa natomiast oznacza przede wszystkim tego rodzaju urządzenia jak zawory i zasuwy, czyli urządzenia pomocnicze, wykorzystywane między innymi do zamykania dopływu wody.

http://www.arapneumatik.pl/
Source: http://www.arapneumatik.pl/
Prasy tworzą grupę przyrządów, służących do zgniatania różnego typu elementów. Wykorzystywane są przykładowo podczas drukowania. Jest dużo rodzajów tych urządzeń. Podstawowy podział przeprowadzony został z uwagi na rodzaj napędu przyrządu. Jedną z odmian są więc prasy pneumatyczne (nasza strona internetowa), napędzane przy pomocy powietrza pod określonym ciśnieniem. Cechują je różne parametry, między innymi odznaczają się zróżnicowaną siłą nacisku, określaną w tonach. Prasy (więcej pozyskasz w portalu http://www.maragency.pl/kategoria/prasy/prasa-do-skratek-psa/68/) tego rodzaju mogą być wykorzystywane na przykład do zmiany kształtu rozmaitych elementów wykonanych z metalu. Poza zgniataniem, stosuje się je również do prostowania elementów, gięcia i tłoczenia. Koszty są różne zależnie od mocy maszyny i jej zastosowania.

Inne maszyny wykorzystują pneumatykę

Urządzenie pneumatyczne
Author: Kecko
Source: http://www.flickr.com
Jednym z najszerzej używanych urządzeń tego typu jest młotek pneumatyczny. Wykorzystywany jest najczęściej na budowach, a wachlarz jego zastosowania jest bardzo szeroki. Napęd pneumatyczny mogą mieć także szlifierki, wiertarki i wiele innych maszyn. Pneumatyka wykorzystywana jest także w urządzeniach innego rodzaju, służących na przykład do zabawy. Coraz popularniejsze na dzień dzisiejszy repliki broni to najczęściej karabinki i pistolety pneumatyczne. Karabinki, popularnie zwane wiatrówkami, wykorzystywane są także w strzelectwie sportowym oraz do polowań.

Tags: wiertarki, armatura, ciśnienie, parametry, Zawory, napęd

Source: