Supernowoczesna inżynieria w służbie farmacji - w jaki sposób najróżniejsze maszyny opakowują lekarstwa, zanim te trafią do aptek

Posted on 29/03/2020 7:34am

Trudno byłoby dzisiaj wyobrazić sobie wytwórnię medykamentów, w której pastylki pakowano by ręcznie. Wspomniana polityka byłaby kompletnie nieopłacalna - nie dosyć, że koszty produkcji znacznie by wzrosły, to jeszcze liczba produkowanych środków byłaby niepokaźna. Stąd dyrektorzy tych niedużych i tych dużych wytwórni farmaceutycznych są zmuszeni zainwestować w specjalne maszyny do pakowania.

pakowanie
Author: Benjamin Moore Sp. z o.o.
Source: http://benjaminmoore.pl/
Czynność pakowania przeważnie kojarzymy z wkładaniem określonych produktów do szarych pudełek bądź z umieszczaniem podarku w kolorowej torebce. I nawet kiedy chociażby przez sekundę pomyślimy o pakowaniu lekarstw, to skupiamy się przede wszystkim na mniej albo bardziej kolorowych papierowych czy plastikowych pudełeczkach. W ogóle nie pamiętamy o tym, że zawartość kapsułek czy saszetek musi też zostać starannie zapakowana i ponadto dokładnie odmierzona - w fabrykach produkujących farmaceutyki wszystko musi zostać zważone z iście aptekarską skrupulatnością - zobacz informacje.

Niektóre preparaty przyjmujemy w postaci płynnych kapsułek i zupełnie nie myślimy, że każda z nich musiała być stworzona przez specjalistyczną maszynę zwaną kapsularką. W pomieszczeniach produkcyjnych można łatwo dostrzec także i inne sprzęty. Kiedy jedne maszyny nalewają zawiesiny do ciemnych buteleczek, to inne tłoczą białe maści do aluminiowych tub. De facto każda maszyna do pakowania staje się tu ważniejsza od człowieka, gdyż żaden robotnik nie potrafiłby pracować w dużym tempie z tak ogromną dokładnością.pakowanie maszynowe
Jeśli zawartość medykamentu znalazła się w żelatynowej otulinie, to tak przygotowane kapsułki mogą być zapakowane do plastikowych bądź szklanych pojemniczków. Jeżeli tabletki mają trafić do niewielkich buteleczek, to maszyna nazywana liczarką automatycznie odmierza określoną liczbę sztuk. Później maszyna (rekomenduję ofertę dotyczącą maragency sitopiaskownik) do pakowania zakleja po kilkanaście albo kilkadziesiąt barwnych pudełek w papierowe opakowania, aby parafarmaceutyki mogły bezpiecznie mogły trafić do aptek. Właściciele przedsiębiorstw produkujących leki stawiają przede wszystkim na niezawodność i cenę urządzeń pakujących, chociaż dla wielu ważne są również i określone parametry - jak działa maszyna do pakowania. Zapewne każdy przedsiębiorca będzie zainteresowany najnowocześniejszymi maszynami, nawet jeśli kosztują one fortunę - przecież ogólna orientacja w nowinkach technicznych także bywa potrzebna.

Tags: tabletki, maszyny, dokładność