Specyfikacja zasilaczy impulsowych - w których miejscach są wykorzystywane?

Posted on 01/06/2019 7:25am

Każde urządzenie elektroniczne wymaga zasilania. Często jest ono dostarczane w formie baterii, akumulatorów lub stałego dopływu prądu. Dużo rzadziej wspomina się z kolei o zasilaczach impulsowych, które wypierają używane od dawna zasilacze transformatorowe.

Zasilacze impulsowe
Author: PEO ACWA
Source: http://www.flickr.com
Jak wyglądają zasilacze impulsowe?Dzięki charakterystycznym układom wyglądają o wiele bardziej skomplikowanie od najbardziej do nich podobnych, transformatorowych źródeł energii.

Jeżeli masz ochotę zdobyć bardziej dokładne informacje na omawiany tutaj temat, to przeczytaj przykłady (www.drlaptop.pl/pogotowie-komputerowe/), które najnormalniej w świecie Cię wciągną.

Mimo to gwarantują one dostarczenie wysokich parametrów, dzięki stabilnemu oraz niezależnemu (od pobieranego prądu) wyjściowemu napięciu. Zasilacze impulsowe można ewoluować, ulepszymy ich działanie poprzez dodanie do nich stabilizatorów - firma Gigaom Automatyka Przemysłowa. Z reguły są one w standardowych ofertach „impulsów”.

Mniejsze i tańszeDo zalet zasilaczy impulsowych zaliczyć musimy przede wszystkim małe rozmiary i niższy koszt wyprodukowania (oraz materiałów z których te są wykonywane). Najczęściej stosuje się je w urządzeniach fabrycznychtakich jak komputer stacjonarny. Większość typowych komputerów jest zasiana przez zasilacze impulsowe o sporej wydajności. Zobacz również:Generują niewielkie zakłócenia - do pomiarowych urządzeń się nie nadadzą
Minusem zasilaczy impulsowych są natomiast skłonności do uzyskiwania zakłóceń na wysokiej częstotliwości, które często występują z powodu niedobrej jakości komponentów albo nieodpowiedniej konstrukcji.

Jeśli podoba Ci się ten materiał to kliknij w odsyłacz do wpisu, który przeniesie Cię do witryny, gdzie poznasz fascynujące informacje na omawiany temat.

Nie należy ich stosować do urządzeń mierzących z precyzyjnym pomiarem, jako że generują zakłócenia o małej częstotliwości, które odbiją się na uzyskanym wyniku. Przy precyzyjnym wskaźniku nawet mała amplituda, spowodowana działaniem zasilaczy impulsowych, przyniesie niewłaściwy efekt.

Komplikacją wydaje się też duża liczba elementów, niezbędnych do odpowiedniego działania zasilacza. W tym kontekście wprowadzenie na początku obecnego wieku układów scalonych, skomplikowane zasilacze impulsowe i tak trzymają się dobrze, w porównaniu do zasilacza transformatorowego, który przestał już funkcjonować na rynku. Ich plusem jest natomiast szeroki zakres napięcia wejściowego, wynoszący od stu do 240 V. To daje możliwość na korzystanie z nich na całym świecie.

Tags: zasilacze, Energia, prąd, transformator