Odlewanie i obróbka materiałów

Posted on 11/05/2020 7:45am

tuleje
Source: alwro.com.pl
Dzięki różnym rodzajom odlewania metali możliwa jest większa gładkość powierzchni otrzymywanych tą drogą metali. Analizując proste, jakże często praktykowane odlewy metali umożliwiają one zauważalny wzrost wydajności danej odlewni i wydajniejszą pracę. Różniącą się niewiele drogą otrzymywania metali są odlewy kokilowe, za pomocą których otrzymuje się głównie metale oraz stopy innego rodzaju, zwłaszcza cynk, miedź czy aluminium. Stosowane sprzęty w odlewnictwie mogą mieć gorącą albo zimną komorę, zależnie od metalu.

Obróbka cieplna różnych metaliZróżnicowanie właściwości różnych metali i stopów metali wyklucza czynność taką jak obróbka cieplna w jednakowej temperaturze. Popularną drogą pozyskiwania metali jest właśnie obróbka cieplna, przez którą tworzywo (Przetwórstwo tworzyw sztucznych) staje się szczególnie plastyczne oraz możliwe jest przeprowadzenie tzw.

Nie czekaj! Jeśli intryguje Cię nasz tekst, to kolejny ciekawy wpis (http://inter-bis.pl/regeneracja-pil) znajduje się w podanym linku. Zostaw nam własny komentarz - będzie nam niebywale miło.

prasowania albo walcowania. W procesie takim jak odlewnictwo ważne jest często podgrzewanie nie tylko bazy, lecz również używanych narzędzi. Celem jest unikanie rozmaitych zniekształceń i pęknięć w stopach. Związki rozmaitych metali, np. siluminy czynią możliwym proces taki jak obróbka cieplna na drodze utwardzania dyspersyjnego. Inna obróbka cieplna polega na przesycaniu oraz starzeniu.
obróbka cieplna
Source: alwro.com.pl
Stopy aluminium o różnym składzie

Produkty otrzymywane dzięki sposobie takim jak odlewy – stopy aluminium – wykorzystywane są w różnych branżach w produkcji oraz usługach. Jeśli chodzi o cechy i jakość przy odlewaniu metali stopy aluminium, w szczególności stop zawierający 11-13 procent Si, mogą być odpowiednie dla złożonych części rozmaitych maszyn oraz silników. Tego rodzaju stopy aluminium, jak np. wymieniony stop silumin, mogą być użyte do przedmiotów szczególnie narażonych na uderzenia, ponieważ cechuje je szczególna wytrzymałość.Odlewy kokilowe jako sposób pozyskiwania metali

Bardzo ciekawą drogą odlewania metali jest stosowanie pewnej formy – tzw. kokili. Mająca tu swą proweniencję nazwa odlewy kokilowe to nic innego jak droga odlewania polegająca na wprowadzaniu do formy stopionego metalu, także pod ciśnieniem. Jeśli chodzi o cechy otrzymywanych metali, jakie zostają zatrzymane stosując odlewy kokilowe, są one z pewnością lepszej jakości w porównaniu choćby do form piaskowych. Dzięki metodzie takiej jak odlewy kokilowe możliwa jest większa precyzja określenia danego odlewu oraz dostrzegalnie gładsza powierzchnia.

Tags: maszyny, stopy aluminium, obróbka cieplna, kokile, odlewy kokilowe

Source: Alwro S. A.