Jakie wybierać ogrodzenie? Jakie będzie najbardziej trwałe? Z jakich materiałów powinno być zrobione najbardziej trwałe ogrodzenie?

Posted on 23/11/2021 3:39am

Ogrodzenie cynkowanie galwanicznie i ogniowo mają inne właściwości, jakie wynikają z przebiegu różnorodnych procesów technologicznych. Jakie to procesy? Jak to musimy rozumieć?

Negatywem tego rodzaju technologii są zgrubienia i nadlewy, które wynikają z szybkiego chłodzenia i zastygania cynku na powierzchni wyrobu. Są one dostrzegalne pod warstwą farby. Takie wyrobu do ocynku ogniowego powinny posiadać specjalne otwory technologiczne, mogą być one również “ukryte” w niewidocznych początkowo miejscach. Galwanizacja wprowadza do takiego procesu nowe możliwości.


cynkowanie ogrodzeń
Author: Legi
Source: Legi
ocynk ogniowy wykonuje się za pomocą zanurzenia w ciekłym cynku. Wynikiem tej kąpieli jest wytworzenie grubej warstwy cynku jednocześnie z zewnątrz, ale również wewnątrz wyrobu. Wyrób ogniowo ocynkowany ma bardzo dobre zabezpieczenie antykorozyjne.

Ogrodzenia ocynkowane galwanicznie odznaczają się faktycznie gładką jednolitą, ale jednocześnie cienką powłoką cynkową. Taka powłoka, jaka naniesiona jest w ten sposób pozbawiona jest nadlewów oraz zgrubień, co powoduje, iż wyroby ocynkowane galwanicznie wyglądają bardzo estetycznie pod powłoką farby proszkowej. Taka warstwa jest w większym stopniu cienka niż powłoka uzyskana poprzez cynkowane ogniowe, tak uzyskane zabezpieczenie antykorozyjne jest w mniejszym stopniu wytrzymałe. Innym minusem takiej metody jest efekt tak zwanej klatki Faradaya, jaki powoduje niedocynkowanie wyrobu w trudnodostępnych miejscach. Jaki więc produkt będzie dla nas najbardziej dobrany? Być może te opisy tylko informują, jak to się prezentuje, ale nie przekonują do jakiegoś z rozwiązań. Warto więc wiedzieć, że bardziej korzystne będzie cynkowanie ogniowe, a to z racji większej trwałości oraz odporności na korozję.


Jak wiadomo, ogrodzenie musi służyć na długie lata, powinno być trwałe, nie niszczyć się od jakichś szkodzeń oraz wpływu zewnętrznego. Oczywiście nie ma jednej rady dla każdego, tak samo występuje w tym przypadku, więc nie jesteśmy w stanie z góry zakładać, że dane rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Musimy rozważyć to w sposób indywidualny, sprawdzić wszystkie za i przeciw, i wtedy podjąć ostateczną decyzję. Po tym już będzie wiadomo, jakiego rodzaju produkt jest dla nas najlepszy, w który rzeczywiście powinniśmy zainwestować.

Tags: cynk, korozja, cynkowanie