Jak wygląda i do czego działa kapilara?

Posted on 02/12/2022 7:58am

Czy rozumiesz która wartość fizyczna jest koło ciepłoty na ogół mierzona, np. w przemyśle? Więc jest to parcie, jakie posiada monumentalne znaczenie w wielu wykorzystywanych każdego dnia urządzeniach.
Dla własnego bezpieczeństwa winniśmy przecież kontrolować parcie w oponach czy tuż przed okresem grzewczym otwierać zawór - https://arapneumatik.pl/p-1557-zawor-5-2-sterowanie-elektromagnetyczne-monostabilne-viking-lite-parker - przy kaloryferze.


Do mierzenia gazów, wody czy olejów służy natomiast tak zwany transformator, przykładowo przetwornik ciśnienia. Sam przetwornik często współdziała w układach z sensorami, gdyż bodziec z sensora przeważnie jest za słaby do następnego oddawania oraz obróbki. Dzięki przekaźnikowi taki bodziec jest przekształcany do innej, lepszej do przesyłu formy. W wypadku przetworników ciśnienia sygnał końcowy najczęściej jest analogowy. Stosowane obecnie przetworniki ciśnienia umożliwiają pomiary takiej wartości w zakresie od kilku milibar do 10000 barów. Do pojedynczych konkretnych wykonań stosuje się wszelakie rodzaje przekaźników.


Szklarnia ogrodowa
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu


Bardzo użytecznym urządzeniem jest też termostat z kapilarą. Używany jest on do sterowania różnymi elektrycznymi sprzętami, np. grzałkami albo wentylatorami w systemach regulacji temperatury w różnych otoczeniach działania w cieczy, w oliwie czy w powietrzu. Przeważnie oferowane mogą być w komplecie z uchwytem z podziałką i nierdzewiejącą małą ramą.
Taka kapilara to tak bardzo niegruba rurka, że pełna przepływająca przez nią ciecz mieści się w polu działania sił związanych jej ściankami oraz wody bezpośrednio przyległej do ścianek, co sprawia, że szybkość poruszania się cząsteczek silnie zależy od dystansu od ścianek.

Tags: olej, system, układ, koła, rodzaje