Dlaczego stal jest dla nas tak bardzo ważna

Posted on 08/05/2020 8:00am

Wykorzystujemy w naszej działalności przemysłowej dużą ilość surowców - jedne są mniej, dalsze w wyższym stopniu popularne czy - mówiąc dokładnej - bardziej albo mniej uniwersalne. Jednym z bardzo wszechstronnych półproduktów wykorzystywanych w przemyśle jest stal - względnie prosty stop żelaza z węglem. Ma jednak wszechstronne zastosowanie, zaczynając od przemysłu stoczniowego po zastosowania medyczne.
Nawet jeżeli ograniczymy się tylko do jednego wariantu osiągalnej stali możliwości mamy bardzo wiele, przykładowo taśma stalowa przyda się tak samo w wytwórczości scyzoryków jak i elementów karoserii aut. Z pewnością nie jest to taśma stalowa o takich samych właściwościach. Nasz kozik kieszonkowy będzie najprawdopodobniej zbudowany ze stali nierdzewnej, zaś nadwozie samochodu z odmiennego typu metalu.

Przenośnik taśmowy
Author: peter
Source: http://www.flickr.com
O ich właściwościach przesądzają stosunki użytych w mieszaninie pierwiastków; im sporzej węgla tym twardszym jest stop. Wykorzystuje się też inne dodatki w zależności od wymagań. Znaczący jest też sposób produkcji.

Ten tekst jest niezwykle ciekawy, jednak bez ociągania przeczytaj także ten opublikowany w innym serwisie wpis - on również jest godny uwagi.

Taśma stalowa jest używana też w niezwykle poważnych zastosowaniach. Fabrykuje się z niej butle gazowe. Szczelność butli wynika właśnie z tego, że do ich wyprodukowania użytkowany jest odpowiedni fragment arkusza blachy. Jej użycie powoduje, że unika się łączenia materiałów poprzez spojenie co wpływa na szczelność wyrobu. Z oczywistych powodów nie chcielibyśmy aby akurat ów pojemnik stracił szczelność gdy pichcimy sobie zupkę na obiad.

Gdzie jeszcze możemy odnaleźć naszą bohaterkę? Jest najistotniejszą częścią różnego rodzaju transporterów, i znów spektrum przeznaczeń jest prawie nieograniczony. Taśma stalowa może być fragmentem podajnika w kasie marketu i jednocześnie w przenośniku pracującym w kopalni - transportującym urobek z wnętrza ziemi.maszyny przemysłowe
Author: Elliott Brown
Source: http://www.flickr.com
Zilustrowane przykłady to jedynie drobny wycinek użyć stali, niemniej jednak już po tym pobieżnym krótkim tekście widzimy, jak ogromne możliwości posiada ten surowiec i odpowiedź na pytanie tytułowe staje się oczywista. Nie dziwi również iż produkcja wyrobów stalowych jest jedną z ważniejszych gałęzi przemysłu. Zapewnia nie tylko przychody właścicielom firm ale daje zatrudnienie sporej liczbie osób.

Tags: blachy, produkcja