Co to są żmijki i transportery rolkowe?

Posted on 10/09/2020 9:10am

Jeżeli pracujesz w przedsiębiorstwie budowlanym to pewnie widziałeś urządzenia magazynowe. Jak to w każdej firmie obsługującej magazyn, potrzebna jest taśma produkcyjna. Spora część firm używa wózki widłowe, regały magazynowe i inne różne maszyny.

Skuteczna linia przeładunkowa potrzebuje jeszcze (przejdź do serwisu podajniki rolkowe. Dla nieobeznanych z tematem nic to nie mówi. Nie są to pojazdy, ale linie umożliwiające przeniesienie produktu z z jednego punktu na drugi na rolkach – podobnie do systemu taśmowego.
Przewagą takiej technologii jest przede wszystkim elastyczność konfiguracji urządzenia. Z reguły maszyna jest zbliżona wyglądem do stołu z obrotowymi rolkami. Urządzenia można dosyć dowolnie skręcać pod zmiennym kątem, dostosowując odpowiednią wysokość i łącząc z innymi transporterami. Kolejnym walorem jest możliwość podłączenia silnika umożliwiającego stały obrót rolek. Rzecz jasna tam gdzie jest to konieczne – na niektórych obcinkach do przeniesienia wystarczy grawitacja i równia pochyła. Niestety wadą. Rolki posiadają ustaloną szerokość, co ogranicza dowolne zastosowanie dla produkcji i wymaga zmiany rolek dla rzeczy o zbyt dużym przekroju. Pomimo tej wady jest to nadal wystarczająco elastyczny system i do tego łatwy w naprawie. Gdyby nie byłoby to sprawdzone rozwiązanie, to nie zdobył by tak powszechnego uznania.

Drugie - Systemy transportu - Systemy transportu wewnętrznego] rozwiązanie dostarczają tzw. żmijki. Pewnie kojarzy się to wyłącznie z drutem do udrażnianie zlewu. Poza tej potocznej funkcji, żmijki także dotyczą się do sposobów transportu. Chodzi tu o przepływ półpłynnych substancji. Klasycznie żmijka przypomina rura (poznaj ofertę rur konstrukcyjnych) ze stożkowatym lejem przy początku. Tak naprawdę to bardziej skomplikowana konstrukcja. Wewnątrz cylindra zainstalowane jest przenośnik wyglądający jak wiertło. Fachowcy używający takich maszyn określają to, jako przenośnik ślimakowy. Przykładowe zastosowanie mamy w rolnictwie do pompowania pszenicy do silosów lub w budownictwie do wsypywania cementu.

Nie musi to być sama „rura”, dochodzi jeszcze ruchomy stelaż pozwalający podnosić żmijkę. Ponadto istnieje możliwość skręcania i wydłużenia przenośnika. Szybko się przekonujemy pożytek znajdziemy w niektórych tylko pracach. Dystrybucja czy to przenośników ślimakowych czy transporterów głównie dotyczy rolnictwa i produkcji.

Tags: transport, maszyna, przemysł, rolnictwo